Poprzednia

BMW X6 - bmw. BMW X6 – samochód osobowy typu SUV Coupe klasy wyższej produkowany pod niemiecką marką BMW od 2007 roku. Od 2019 roku produkowana jest trzecia ..
                                     

BMW X6

BMW X6 – samochód osobowy typu SUV Coupe klasy wyższej produkowany pod niemiecką marką BMW od 2007 roku. Od 2019 roku produkowana jest trzecia generacja pojazdu.

                                     

1. Pierwsza generacja

BMW X6 I trafiło na rynek w 2007 roku jako pierwszy w historii marki SUV Coupe, będący prekursorem tego typu nadwozi w klasie premium.

Samochód otrzymał kody fabryczne E71 oraz E72 dla wersji hybrydowej. Auto po raz pierwszy zadebiutowało podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie w 2007 roku.

W 2010 roku auto przeszło delikatny facelifting. Zmieniono m.in. przednie reflektory wyposażone typowe dla marki ringi oraz diody LED, a także kształt tylnych lamp oraz przeprojektowano delikatnie zderzaki. Wprowadzono także nowy silnik wysokoprężny o pojemności 3 litrów i mocy 381 KM.

W 2013 roku producent zaprezentował wersję M nazwaną Design Edition. Zastosowano m.in.: przedni splitter z włókna węglowego, matowy czarny grill oraz 21-calowe felgi z lekkich stopów. Oprócz tego samochód otrzymał niewielki spojler z włókna węglowego oraz sporych rozmiarów dyfuzor skomponowany z czterema końcówkami układu wydechowego. We wnętrzu użyto skóry w kolorze czerni i czerwieni Mugello Red, która pokryła deskę rozdzielczą, boczki drzwi i inne elementy, jak również sportowe fotele. Do napędu pojazdu służy podwójnie doładowana jednostka V8 o pojemności 4.4 litra, mocy 555 KM i momentem obrotowym na poziomie 680 Nm. Takie parametry pozwalają na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w czasie 4.7 s oraz prędkość maksymalną 250 km/h. Ma powstać około 100 egzemplarzy.

                                     

1.1. Pierwsza generacja Wersje limitowane

  • Individual X6 Performance Edition – 100 egzemplarzy
                                     

2. Druga generacja

BMW X6 II zostało zaprezentowane po raz pierwszy w 2014 roku.

Pierwsze informacje o drugiej generacji BMW X6 pojawiły się w czerwcu 2014 roku. Samochód trafi do salonów prawdopodobnie w grudniu. II generacja BMW X6 stylistycznie nawiązuje do poprzednika, ale jest całkowicie nowym pojazdem, zbudowanym na płycie podłogowej BMW X5. W porównaniu do poprzednika samochód ma nieco większy bagażnik i znacznie bardziej bogate wyposażenie seryjne. Jednostki napędowe X6 II mają zużywać mniej paliwa, a różnice w cyklu pomiarowym sięgają w zależności od wersji do 20 procent.

Niezależnie od źródła napędu BMW X6 II generacji wyposażone będzie w automatyczną, ośmiostopniową skrzynię Steptronic z możliwością zmiany przełożeń łopatkami przy kierownicy. Za jej pośrednictwem moment obrotowy będzie przekazywany na wszystkie cztery koła.

W listopadzie 2014 roku zaprezentowano najmocniejszą wersję BMW X6, czyli X6 M. Samochód jest napędzany silnikiem V8 o pojemności 4.4 l i mocy 575 KM. Maksymalny moment obrotowy to 750 Nm.

Podobnie jak w przypadku pierwszej generacji X6, również w drugiej BMW zaproponowało niezwykle mocną odmianę X6 M50d, napędzaną 3-litrowym dieslem N57S o mocy 381 KM z trzema turbinami. Osiągając 100 km/h w 5.2 s BMW X6 M50d jest jednym z najszybszych wysokoprężnych SUV-ów na rynku.                                     

3. Trzecia generacja

BMW X6 III zostało zaprezentowane po raz pierwszy w lipcu 2019 roku.

Trzecie wcielenie X6 zostało zaprezentowane po raz pierwszy na początku lipca 2019 roku. Podobnie jak bratni model X5, zastąpił on dotychczasowy model zaledwie 5 lat po debiucie. W stosunku do niego nowe X6 jest wyraźnie dłuższe, szersze i cięższe. Jednocześnie, ma większy rozstaw osi i niżej poprowadzony dach.

Podobnie do mniejszego modelu X4, znakiem szczególnym są wąskie, podłużne tylne lampy i masywnie zarysowany tył. W stosunku do modelu X5, identyczny jest za to kokpit, przednie reflektory i niektóre jednostki napędowe.

Światowa premiera X6 III miała miejsce na Salonie we Frankfurcie we wrześniu 2019 roku, a sprzedaż samochodu ruszy oficjalnie w listopadzie tego samego roku.