Poprzednia

Chevrolet Cobalt - chevrolet. Chevrolet Cobalt – samochód kompaktowy, wprowadzony do produkcji przez Chevroleta w 2004 roku jako rocznik modelowy 2005. Cobal ..
Chevrolet Cobalt
                                     

Chevrolet Cobalt

Chevrolet Cobalt – samochód kompaktowy, wprowadzony do produkcji przez Chevroleta w 2004 roku jako rocznik modelowy 2005. Cobalt zastąpił bardziej popularnego Chevroleta Cavaliera i konkurował z japońskimi samochodami takimi jak Honda Civic i Toyota Corolla. Samochód produkowany był wyłącznie na rynek amerykański. Najtańsza wersja kosztowała 13 000 $, dysponuje mocą maksymalną 148 KM i pojemnością 2.2 dm 3. Napęd przekazywany jest na przednią oś. Cobalt był dostępny w dwóch wersjach nadwoziowych: sedan i coupe i powstał na płycie podłogowej GM Delta tak jak wiele innych samochodów koncernu General Motors m.in.: Chevrolet HHR, Pontiac G5, Saturn ION oraz europejski Opel Astra i 7-miejscowa Zafira. Wszystkie Cobalty były produkowane w zakładach GM w Lordstown w Ohio.

                                     

1. Specyfikacja

Przednie zawieszenie jest niezależne z kolumnami MacPhersona, z tyłu użyta jest belka skrętna. Rozstaw osi to 103.3 cala 262.4 cm, czyli większy niż u konkurencji. Masa pojazdu wynosi 2808-2989 lb 1273-1355 kg. Chevrolet Cobalt jest dość ekonomicznym samochodem, a jego spalanie utrzymuje się na poziomie 9.5 l/100 km w mieście i 6.5 l/100 km na trasie. Samochód wyposażony jest w elektryczne wspomaganie kierownicy, lepsze niż konwencjonalne hydrauliczne.

                                     

2. Osiągi

Cobalt z 2008 roku był sprzedawany z pakietem SS zaopatrzonym w turbodoładowany 260-konny silnik o pojemności 2.0 l z 5-biegową manualną skrzynią biegów. Spalanie tej wersji wynosi w granicach 11 l/100 km w mieście i 8 l/100 km poza nim. Cobalt z tymże pakietem został dobrze przyjęty przez prasę motoryzacyjną.

GM oferuje także trzy pakiety podnoszące moc dla turbodoładowanego silnika LSJ nazwane "stage kits". Pakiet pierwszy składa się z lepszych wtryskiwaczy paliwa i ma przeprogramowany komputer sterujący tak by podnieść moc maksymalną o 30 KM. Drugi pakiet to zmienione wtryskiwacze i przeprogramowany komputer oraz lepszy pasek i koło pasowe do sprężarki gwarantujące moc podwyższoną o 40 KM. Przy obydwu pakietach odcięcie zapłonu następuje przy 7000 obrotach na minutę. Ostatni pakiet ulepszający to mniejsze koło pasowe sprężarki, większy intercooler i wykonany na zamówienie sterownik zastępujący oryginalny. Pakiet trzeci pozwala używać 50-strzałowy podtlenek azotu. Wszystko to przenosi odcięcie zapłonu z 6500 obr./min. w standardowej wersji do 8000 obr./min. generując moc maksymalną 260 KM przy używaniu 100-oktanowej benzyny i wiele więcej koni przy użyciu podtlenku. Poziom trzeci przeznaczony jest do używania tylko na torze.

                                     

3. Bezpieczeństwo

Zgodnie z amerykańską organizacją US Insurance Institute for Highway Safety Cobalt otrzymuje doskonały wynik dla czołowego zderzenia oraz średni ogólny wynik dla bocznego uderzenia bez kurtyn powierznych i przeciętny ogólny wynik bocznego uderzenia z kurtynami. W sportowych wersjach Cobalta opcjonalnie montowany jest system ESP. Boczne poduszki powietrzne ograniczone są do zabezpieczających głowę kurtyn, boczne poduszki powietrzne chroniące klatkę piersiową są niedostępne.

                                     

4. Wyścigi

Samochody Chevrolet Cobalt używane są w wyścigach "KONI Challenge Series" i "National Hot Rod Association" w klasach: Sport Compact i Pro Stock. Jed Coughlin Jr. wygrał Cobaltem wyścig Powerade Champioship w klasie Pro Stock.

                                     

5. Następca - Chevrolet Cruze

W roku modelowym 2009 Chevrolet Cobalt został zastąpiony przez Chevroleta Cruze. Chevrolet Cobalt GT Coupe nie ma następcy. Cruze jest oferowany jako sedan i hatchback.