Poprzednia

BMW X3 - bmw. BMW X3 – samochód osobowy typu SUV klasy średniej produkowany pod niemiecką marką BMW od 2003 roku. Od 2017 roku produkowana jest trzecia gener ..
BMW X3
                                     

BMW X3

BMW X3 – samochód osobowy typu SUV klasy średniej produkowany pod niemiecką marką BMW od 2003 roku. Od 2017 roku produkowana jest trzecia generacja pojazdu.

                                     

1. Pierwsza generacja

BMW X3 I zostało zaprezentowane po raz pierwszy w 2003 roku.

X3 pierwszej generacji oznaczone symbolem E83 po raz pierwszy zaprezentowane zostało na targach IAA we Frankfurcie w 2003, a do sprzedaży trafiło w pierwszym kwartale 2004. We wrześniu 2006 pojawiła się nieco odmłodzona wersja BMW X3.

BMW X3 oraz X3 LCI lifting produkowany był z przeznaczeniem na pięć rynków: europejski, egipski, rosyjski, tajlandzki oraz amerykański. Powstawał od września 2003 roku w Grazu w Austrii w zakładach firmy Magna Steyr Fahrzeugtechnik AG na zlecenie firmy BMW. Fabryka w Grazu wyprodukowała 605 498 sztuk tego modelu. 9326 egzemplarzy zostało wykonane w systemie CKD w zakładach w Rosji, Egpicie i Tajlandii. Produkcja zakończyła się we wrześniu 2010 roku. Ostatni wyprodukowany w Grazu samochód, X3 xDrive 35d został w zakładach Magny Steyr i służy zarządowi. Natomiast przedostatnie auto, z pełnym wyposażeniem do ratownictwa medycznego zostało przekazane jako dar dla jednej z organizacji non-profit.

                                     

1.1. Pierwsza generacja Wersja rajdowa

W Rajdzie Dakar 2006 zadebiutowała wersja BMW X3 Cross Country stworzona dla rajdów terenowych przez firmy X-raid w kooperacji z Magna Steyr i BMW Motoren na bazie BMW X3 E83.

                                     

2. Druga generacja

BMW X3 II zostało zaprezentowane po raz pierwszy w 2010 roku.

X3 drugiej generacji oznaczony symbolem F25 zadebiutowała w 2010 roku. W porównaniu do poprzednika druga generacja X3 zyskała na wymiarach, a kształt nadwozia stał się bardziej kanciasty.

W lutym 2014 roku zaprezentowano model po liftingu. W samochodzie zmieniła się głównie przednia część nadwozia: zderzak, osłona chłodnicy, kształt reflektorów. Zmieniono tylny zderzak w wersji bez tzw. M pakietu, na obudowach lusterek wstecznych zamontowano kierunkowskazy, które w modelu przed liftingiem znajdowały się w przednich błotnikach. W odświeżonej wersji zastąpiono je chromowanymi zaślepkami o tym samym kształcie. Zmodernizowano również dwulitrowy silnik wysokoprężny - moc podniesiono o 6 koni mechanicznych względem dotychczasowej 184 konnej jednostki. We wnętrzu zmieniono kierownicę, a przyciski blokujące drzwi znalazły się przy klamkach drzwi przednich. W modelu przed liftingiem do blokowania drzwi służył tylko jeden przycisk na środku konsoli - zastąpiono go przyciskiem aktywującym opcję ostrzeżenia o pojeździe znajdującym się w martwym polu. Przy okazji prezentacji modelu po liftingu zaprezentowano jednocześnie model X4 będący bardziej lifestyleową wariacją na temat modelu X3 odróżniającą się linią dachu nawiązującą do samochodów coupe.                                     

3. Trzecia generacja

BMW X3 III zostało zaprezentowane po raz pierwszy w 2017 roku.

X3 trzeciej generacji oznaczone symbolem G01 zaprezentowano na targach IAA we Frankfurcie we wrześniu 2017 roku. Od jesieni 2017 BMW X3 jest dostępne w wersji M Performance - X3 M40i oraz z silnikami Diesla - X3 xDrive20d i X3 xDrive 30d. W grudniu 2017 wprowadzono do sprzedaży wersję X3 xDrive30i. Na wiosnę 2018 planowana jest premiera wersji X3 xDrive20i oraz X3 sDrive20i dostępna poza Europą. Dostępne są następujące warianty modelowe: Linia podstawowa, Advantage, xLine, Luxury Line, M Sport, Indyvidual M Sport, M, M Competition.

BMW X3 trzeciej generacji jest najdłuższy i ma największy rozstaw osi w klasie SUV-ów segmentu D. Samochód zaprojektowano w taki sposób, aby rozłożenie masy między osiami było jak najbardziej równomierne. Długa maska i opadający dach przypominają sylwetkę samochodu sportowego. Wpływa to pozytywnie na prowadzenie BMW X3.

BMW X3 dostępne jest tylko z automatyczną 8-biegową skrzynią biegów produkcji ZF. W niektórych wersjach silnikowych można wybrać sportową skrzynię biegów z łopatkami przy kierownicy. X3 można wyposażyć w adaptacyjne zawieszenie i tryby jazdy Eco, Comfort i Sport, które zmieniają pracę zawieszenia, układu kierowniczego, skrzyni biegów i silnika.