Poprzednia

Audi Q3 - audi. Audi Q3 − samochód osobowy typu SUV klasy kompaktowej produkowany pod niemiecką marką Audi od 2011 roku. Od 2018 roku produkowana jest druga ..
Audi Q3
                                     

Audi Q3

Audi Q3 − samochód osobowy typu SUV klasy kompaktowej produkowany pod niemiecką marką Audi od 2011 roku. Od 2018 roku produkowana jest druga generacja modelu.

                                     

1. Pierwsza generacja

Audi Q3 I zostało zaprezentowane po raz pierwszy na wystawie samochodowej w Szanghaju w 2011 roku.

Zapowiedź modelu w formie studyjnej przedstawiono już 4 lata przed debiutem, podczas targów motoryzacyjnych w Szanghaju w roku 2007 jako pojazd koncepcyjny Cross Coupé Quattro. Wersja produkcyjna trafiła na rynek dokładnie w 2011 roku. Pierwsza generacja została oparta na płycie podłogowej Volkswagen Group A5 platform PQ35 znanej z Volkswagena Golfa V oraz Volkswagena Tiguana.

Pojazd dostępny jest z dwoma wersjami silnika R4 2.0 TFSI 170 i 211 KM oraz dwoma 2.0 TDI 140 i 177 KM. Moc na oś przednią lub obie osie przenoszona jest przez 6-biegową skrzynię manualną bądź 7-biegową S-Tronic.

                                     

1.1. Pierwsza generacja Wersja sportowa

Sportową wersją modelu jest RS Q3 produkowane przez quattro GmbH, spółkę – córkę koncernu wyspecjalizowaną w produkcji samochodów sportowych i wyczynowych. Premiera auta miała miejsce w roku 2013. Samochód wyposażony jest w silnik R5 2.5 TFSI 360 KM/265 kW, 465 Nm. Według danych producenta przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 5.5 s, natomiast prędkość maksymalna została ograniczona elektronicznie do 250 km/h. Średnie zużycie paliwa na 100 km wynosi 8.8 l/100 km. W celu poprawy prowadzenia obniżono o 25 mm zawieszenie, dla lepszego rozłożenia masy akumulator umieszczono w przestrzeni bagażowej. Dodatkowo zastosowano wzmocniony układ hamulcowy – wentylowane i nawiercane tarcze z przodu oraz większe tarcze z tyłu. Z zewnątrz nowy model charakteryzuje się 19- lub opcjonalnie 20-calowymi felgami aluminiowymi, wstawkami aerodynamicznymi oraz akcentami ze szczotkowanego aluminium. W pasie przednim zastosowano czarny grill typu "plaster miodu", z tyłu niewielki dyfuzor oraz pojedynczą, owalną końcówkę układu wydechowego.

                                     

1.2. Pierwsza generacja Facelifing

W listopadzie 2014 swą premierę miały odświeżone wersje Q3 i RS Q3. Poszerzona zostanie gama silnikowa modelu i obejmie teraz 6 jednostek o pojemności 1.4 i 2 litrów, i mocy od 88 kW 120 KM do 162 kW 220 KM. Trzy czterocylindrowe silniki TFSI i trzy takie same jednostki TDI clean diesel mają zwiększoną moc, a jednocześnie spalają mniej paliwa i emitują nawet o 17 procent mniej dwutlenku węgla. Wszystkie jednostki napędowe to silniki z wtryskiem bezpośrednim i turbodoładowaniem, spełniające europejski standard emisji spalin Euro 6. Redukcja zużycia paliwa i emisji CO 2 to m.in. efekt zastosowania techniki cylindrów odłączanych na żądanie – cylinder on demand. Jednostki 1.4 TFSI COD i 2.0 TDI, za sprawą swej wysokiej efektywności noszą miano "Audi ultra".

                                     

2. Druga generacja

Audi Q3 II zostało po raz pierwszy zaprezentowane w lipcu 2018 roku.

Druga generacja pierwszego kompaktowego crossovera niemieckiej marki została przedstawiona w połowie lipca 2018 roku, 7 lat po premierze poprzednika. Premiera tego modelu to część szeroko zakrojonej ofensywy Audi, która w 2018 roku objęła aż 5 nowych modeli. Zgodnie z taktyką marki, samochód przeszedł gruntowne zmiany zachowując jednocześnie klasyczne proporcje pierwowzoru. Wyróżnikiem drugiej generacji jest większy, sześciokąty grill, charakterystyczne reflektory z "łezkami" oraz wielokątny kształt tylnych lamp.

Deska rozdzielcza również realizuje nową koncepcję estetyki marki - zachowała ona typowy kształt kierownicy i nawiewów, zawierając duży ekran w konsoli centralnej do sterowania m.in. nawigacją. W przeciwieństwie do większych i droższych A6, A7 oraz A8, nowe Q3 zachowało klasyczny panel do sterowania radiem i klimatyzacją, składający się z guzików, a nie ekranu dotykowego.

Sprzedaż drugiej generacji Audi Q3 ruszyła pod koniec 2018 roku.                                     

2.1. Druga generacja Q3 Sportback

W lipcu 2019 roku Audi przedstawiło zupełnie nowy model w ofercie oparty na bazie klasycznego Q3 - SUV-a Coupe o nazwie Q3 Sportback. Samochód wyróżnia się niżej poprowadzoną linią dachu, która gwałtownie opada tuż za pierwszym rzędem siedzeń.