Poprzednia

Chevrolet - samochód. Chevrolet – amerykański producent samochodów osobowych, SUV-ów, samochodów sportowych, vanów i pickupów z siedzibą w Detroit działający ..
                                               

Chevrolet Camaro

Chevrolet Camaro – amerykański samochód osobowy typu pony car produkowany przez koncern General Motors pod marką Chevrolet w latach 1967 - 2002 oraz ponownie od 2009 roku. Pierwszy egzemplarz zaprezentowano 12 września 1966 roku w Detroit. Pojazd dzielił podwozie oraz większość części z Pontiakiem Firebird.

                                               

Chevrolet Cobalt

Chevrolet Cobalt – samochód kompaktowy, wprowadzony do produkcji przez Chevroleta w 2004 roku jako rocznik modelowy 2005. Cobalt zastąpił bardziej popularnego Chevroleta Cavaliera i konkurował z japońskimi samochodami takimi jak Honda Civic i Toyota Corolla. Samochód produkowany był wyłącznie na rynek amerykański. Najtańsza wersja kosztowała 13 000 $, dysponuje mocą maksymalną 148 KM i pojemnością 2.2 dm 3. Napęd przekazywany jest na przednią oś. Cobalt był dostępny w dwóch wersjach nadwoziowych: sedan i coupe i powstał na płycie podłogowej GM Delta tak jak wiele innych samochodów koncernu ...

                                               

Chevrolet Lacetti

Chevrolet Lacetti – samochód klasy kompakt produkowany od 2003 roku przez GM Daewoo. Na początku produkcji w pojazd ten sprzedawano jako Daewoo Lacetti i Daewoo Nubira, ale w związku z bankructwem producenta i utworzeniem spółki z General Motors w większości krajów świata zaczęto oferować te samochody pod innymi wieloma nazwami i markami, w Europie przykładowo model występował pod nazwą Chevrolet Lacetti. W lecie 2003 r. jako pierwszego na rynek wprowadzono hatchbacka. Lekko zmodyfikowana wersja zadebiutowała w 2006 r. Hatchbacka zaprojektował włoski stylista Giorgetto Giugiaro, a sedana i ...

                                               

Chevrolet Aveo

Chevrolet Aveo – samochód osobowy klasy aut miejskich, produkowany od 2002 roku przez koncern GM Daewoo, a później Chevrolet. Obecnie produkowana jest druga generacja modelu, oznaczona symbolem T300.

                                               

Chevrolet Corvette

Chevrolet Corvette – amerykański samochód sportowy marki Chevrolet produkowany przez koncern General Motors od 30 czerwca 1953 roku. Każda kolejna generacja oznaczana jest literą "C”, np. czwarta generacja modelu nazywana jest "C4”. Od 2013 roku produkowana jest siódma generacja pojazdu.

                                               

Daewoo Tacuma

Historia pierwszego minivana marki Daewoo sięga 1995 roku, kiedy to podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie nad Menem zaprezentowano Daewoo No.2. W 1999 roku zaprezentowano na tym samym salonie produkcyjną odmianę pojazdu. Ostatecznie do produkcji, która odbywała się w zakładach mieszczących się w mieście Gunsan, pojazd o oznaczeniu wewnętrznym U100 wprowadzony został w 2000 roku. Model ten na rynku europejskim oferowany był pod nazwą Daewoo Rezzo natomiast w krajach, w których znajdowały się zakłady wchodzące w skład koncernu pod nazwą Daewoo Tacuma. Jednobryłowe nadwozie osadzone n ...

Chevrolet
                                     

Chevrolet

English version: Chevrolet

Chevrolet – amerykański producent samochodów osobowych, SUV-ów, samochodów sportowych, vanów i pickupów z siedzibą w Detroit działający od 1911 roku. Marka należy do koncernu General Motors

                                     

1. Historia

Spółka Chevrolet założona została 3 listopada 1911 przez Louisa Chevroleta, urodzonego w Szwajcarii kierowcę wyścigowego i mechanika, oraz Williama C. "Billy’ego” Duranta, amerykańskiego pioniera motoryzacyjnego. Siedziba firmy mieściła się w Detroit, w Stanach Zjednoczonych. W roku powstania firmy zaprezentowany został pierwszy model samochodu osobowego – Classic Six serii C z dużym, sześciocylindrowym silnikiem 4.9L, który sprzedawany był w cenie 2 150 USD. W 1915 Durant wykupił udziały Chevroleta w spółce, a w 1916 pakiet kontrolny General Motors.

                                     

1.1. Historia Chevrolet współcześnie

Od samego początku istnienia marki Chevrolet oferował samochody osobowe i półciężarowe w przystępnych cenach, ale z wykorzystaniem rozwiązań technologicznych zarezerwowanych dla samochodów droższych. W kolejnych dziesięcioleciach XX wieku w samochodach Chevroleta wprowadzono między innymi szkło bezodpryskowe, wtrysk paliwa, nieblokujące się hamulce, elektroniczne układy stabilizacji toru jazdy i silnik V8 small-block.

W 2011, czyli sto lat i ponad 209 milionów samochodów osobowych i użytkowych później, Chevrolet dostępny był na ponad 140 rynkach na świecie. Był czwartą co do wielkości marką motoryzacyjną pod względem rocznego wolumenu sprzedaży.

W 2011 firma sprzedała 4.76 mln pojazdów na całym świecie, ustanawiając tym samym globalny rekord sprzedaży. Najwyższy poziom sprzedaży został zanotowany w Stanach Zjednoczonych, w których z salonów wyjechało 1 775 812 pojazdów marki, Brazylii – 632 201 oraz Chinach – 595 068. Inne rynki, na których zanotowano duży wzrost sprzedaży to między innymi Wietnam 79%, Rosja 49%, Turcja 30% oraz Niemcy 21%.

W Europie, w której marka została ponownie wprowadzana na rynek w 2005, zanotowano zaś sprzedaż na poziomie 517 800 samochodów.

W grudniu 2013 General Motors zapowiedział całkowite wyjście Chevroleta z rynków Europy z wyjątkiem Rosji i WNP do końca 2015. Jeszcze w 2012 Chevrolet podpisał siedmioletnią umowę sponsorską z angielskim klubem piłkarskim Manchester United F.C. o rekordowej wartości 530 mln USB 47 mln GBP rocznie, która zaczęła obowiązywać w 2014. W momencie wycofania z rynku europejskiego w ofercie Chevroleta znajdowały się takie modele jak Cruze, Aveo Sonic w USA, Spark, Malibu i Orlando, crossovery Trax i Captiva, a także sportowe modele Camaro i Corvette oraz elektryczny Volt. Na rynku amerykańskim dostępne były także Impala, SUVy Equinox, Traverse, Tahoe i Suburban oraz pickupy Colorado i Silverado.

                                     

1.2. Historia Chevrolet przed II wojną światową

Samochody marki Chevrolet trafiły do Polski najprawdopodobniej wraz z Błękitną Armią Hallera. W latach 1922–1923 wojsko sprzedało cywilom kilkanaście swoich Chevroletów. General Motors Export Co. sprowadził do Polski pierwsze auta osobowe i użytkowe w 1924 roku, aby trzy lata później rozpocząć podbój polskiego rynku samochodowego. W 1927 roku sprzedano 1205 Chevroletów, co uplasowało markę na drugim miejscu wśród marek samochodów zarejestrowanych przez urzędy.

W lipcu 1928 roku na terenie warsztatów firmy "Elibor” Ł.J.Borkowski w Warszawie przy ul. Wolskiej 101/105 ruszyła produkcja karoserii Chevroletów. Jesienią rozpoczęto montaż podwozi, łącznie z nitowaniem ram. Do końca roku w polskiej montowni wyprodukowano 2098 samochodów osobowych i podwozi autobusowych oraz ciężarowych. Łącznie w 1928 roku w Polsce sprzedano 3554 auta marki Chevrolet. Ze względu na światowy kryzys montownia została zamknięta w 1931 roku.

W 1936 General Motors rozpoczął współpracę ze spółką Lilpop, Rau i Loewenstein LRL, dzięki czemu w tym samym roku uruchomiony został montaż samochodów m.in. marki Chevrolet w zakładach przy ul. Bema 65 w Warszawie. Wśród montowanych samochodów osobowych znalazły się Master Sedan, Master De Luxe, Imperial i Sedan Taxi. W fabryce montowane były także pojazdy użytkowe, takie jak dostawcze Chevrolet 112, ciężarowe Chevrolet 121, 131, 157 oraz autobusy miejskie – model 183. Model 157 używany był m.in. przez Pocztę Polską i Polskie Radio, zaś "Autobus Bielany” czyli model 183 wykorzystywany był przez Autobusy Miejskie w Warszawie. W zakładach przy ul. Bema 65 w 1937 roku wyprodukowano 3700 samochodów, a w 1938 – 4680. Wielkie plany na kolejne lata pokrzyżowała II wojna światowa.                                     

1.3. Historia Chevrolet w czasie II WŚ

W okresie II wojny światowej LRL zaprzestał produkcji pojazdów cywilnych Chevrolet i przestawił zakłady produkcyjne na produkcję uzbrojenia. Samochody Chevrolet 157 brały udział między innymi w Warszawskiej Brygadzie Pancerno-Motorowej, zaś samochód osobowy Chevroleta był używany między innymi przez biskupa polowego Wojska Polskiego, Józefa Gawlinę i dowódcę Warszawskiej Brygady pancerno-motorowej, płk Stefana "Grota” Roweckiego.

Samochód pancerny "Kubuś” powstał zaś w sierpniu 1944 roku na bazie podwozia ciężarowego Chevroleta i służył armii podczas Powstania Warszawskiego. Obecnie znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i jest najstarszym zachowanym samochodem pancernym polskiej konstrukcji.

W 1945 roku oddziały Ludowego Wojska Polskiego posiadały kilkaset ciężarowych Chevroletów, a II Armia Wojska Polskiego 204 samochody tej marki. Do połowy września tego roku Polska otrzymała także 800 samochodów od dowództwa armii amerykańskiej i kanadyjskiej.

                                     

1.4. Historia Chevrolet w czasach PRL

Podczas II wojny światowej fabryki samochodów, w tym zakłady Lilpopa, zostały zniszczone, dlatego też General Motors miał nadzieję na otwarcie własnego przedstawicielstwa. Okazało się to niemożliwe ze względu na scentralizowanie zakupów przez instytucje kierowane przez nowe państwo.

Centralny Zarząd Przemysłu Metalowego poprzez Centralny Zarząd Motoryzacji prowadził rozmowy na temat zakupu licencji z m.in. Chevroletem i Fiatem. Ostatecznie marka amerykańska nie została wybrana, gdyż nie uznano jej za "politycznie słuszną”. Mimo to w latach 1946 – 1956 rząd kupił od duńskiej montowni około 1500 osobowych Chevroletów Fleetmaster, Stylemaster, Fleetline i Bel Air, które zostały przydzielone najważniejszym urzędom PRL w tym władzom PZPR, stąd Chevroleta Fleetmastera nazywano gwarowo "demokratką”. W latach 60. samochody te trafiły do indywidualnych użytkowników, którzy mogli je odkupić od spółdzielni transportowych lub wygrać na loterii.

                                     

1.5. Historia Chevrolet w Polsce w XXI wieku

W Polsce auta marki Chevrolet pojawiły się powtórnie w maju 2005 roku, początkowo były to wyłącznie przebrandowane produkty GM Daewoo. 11 listopada 2007 roku w fabryce FSO w Warszawie na Żeraniu wyprodukowano pierwszego Chevroleta Aveo, do lutego 2011 roku wyprodukowano 126 622 sztuki. Produkcję w FSO zakończono 22 lutego 2011. Produkcję Aveo w 2013 roku uruchomiono w Rosji. W 2011 i pierwszym półroczu 2012 roku spośród oferowanych modeli w Polsce największym zainteresowaniem cieszyły się Chevrolety Aveo, Spark i Cruze. Łącznie w Polsce w pierwszym półroczu 2012 sprzedano 6500 sztuk Chevroletów, dzięki czemu firma znalazła się w pierwszej dziesiątce najczęściej wybieranych marek samochodów.

W grudniu 2013 roku General Motors poinformował, że do końca 2015 roku Chevrolet zostanie wycofany z rynków europejskich z wyjątkiem Rosji i WNP, w tym również z Polski. Ostatecznie zakończenie sprzedaży aut Chevrolet w Polsce nastąpiło już na początku 2014 roku. W 2013 Chevrolet zanotował około 1.2% udział w rynku europejskim przy 6.7% Opla/Vauxhalla. GM swoją decyzję uzasadniało trudną sytuacją ekonomiczną na kontynencie oraz skupieniem się w Europie na markach Opel, Vauxhall i Cadillac. Na wybranych rynkach europejskich kontynuowano sprzedaż można modeli sportowych Corvette i Camaro, w Polsce jednak modele te również nie są jednak dostępne. Także i ich sprzedaż zakończyła się w ramach oficjalnej sprzedaży w 2019 roku.                                     

1.6. Historia Sprzedaż w Polsce

 • 2007 – 5204
 • 2013 – 10 685
 • 2009 – 5698
 • 2008 – 5899
 • 2011 – 7782
 • 2010 – 6170
 • 2012 – 10 524
 • 2014 – 1817
                                     

1.7. Historia Historia logo Chevroleta

W 1914 po raz pierwszy Chevrolet zaprezentował logo w kształcie "muszki”. Zostało ono zaprojektowane pod nadzorem Williama Duranta. Istnieje wiele różnych wersji historii powstania tego znaku. Według oficjalnych materiałów Chevroleta pt. "The Chevrolet Story of 1961”, Durant zainspirował się wzorem na tapecie we francuskim hotelu, w którym zatrzymał się podczas podróży w 1908. Durant miał oderwać kawałek tapety, aby pokazać ją znajomym z myślą, że będzie to dobry znak rozpoznawczy dla marki samochodów.

W książce Lawrence R. Gustin pt. "Billy Durant” wdowa po Durancie – Catherine, stwierdziła, że pomysł na logo powstał podczas pobytu pary na wakacjach w Hot Springs, w stanie Wirginia w 1912. Według tej wersji, Durant podczas czytania gazety miał wykrzyknąć: "Myślę, że to byłoby dobre logo dla Chevroleta”.

Inną koncepcję powstania logo przedstawił Ken Kaufmann, historyk i redaktor "The Chevrolet Review”. Dziewięć dni po utworzeniu spółki Chevrolet, czyli 12 listopada 1911, w gazecie "The Constitution”, wydawanej w Atlancie, ukazała się reklama firmy Coalettes. Ken Kaufmann zauważył podobieństwa między logo Coalettes i Chevroleta. Wersje logo różniły się jednak od siebie ilością wyróżnionych liter Coalettes wyróżniło pośrodku trzy, Durant żadnej oraz czcionka.

W 1914 "muszka” została po raz pierwszy zaprezentowana w reklamie oraz na nowych, bardziej przystępnych cenowo modelach marki.

Od 2004 Chevrolet wprowadził "muszkę” w złotej wersji, która stanowi aktualnie znak rozpoznawczy marki na całym świecie.

                                     

2. Chevrolet WTCC

Chevrolet obecny jest na Mistrzostwach WTCC od 2005. Kierowcami Chevroleta byli wtedy Alain Menu, Nicola Larini i Robert Huff. Pierwsze zwycięstwo dla Chevroleta zdobył Alain Menu w 2006.

W kolejnym roku pasmo sukcesów nie miało końca – Chevrolet zdobył swoje pierwsze pole position Menu w Zandvoort, pierwsze podwójne zwycięstwo, pierwszego hat-tricka, a także pierwsze potrójne zwycięstwo. W 2007 zespół odniósł ogółem siedem zwycięstw. W 2008 Chevrolet zdobył trzecie miejsce w końcowym rankingu WTCC, dzięki pięciu kolejnym zwycięstwom. W 2009 na wyścigu zadebiutował nowy Cruze, a Huff i Larini odnieśli dwa kolejne zwycięstwa.

W 2010 nastąpiła zmiana kierowców – Yvan Muller zastąpił Nicolę Lariniego. W tym samym roku Chevrolet świętował podwójne zwycięstwo – Yvan Muller zdobył tytuł mistrzowski w kategorii kierowców WTCC, zaś sam Chevrolet tytuł mistrzowski w kategorii konstruktorów. W 2011 zespół Chevroleta odniósł łącznie 21 zwycięstw w 24 wyścigach, a także zdobyły 12 miejsc pole position w 12 rundach. Yvan Muller wywalczył tytuł mistrza świata WTCC 2011 w klasyfikacji kierowców, a Robert Huff wicemistrza.

W 2012 zespół Chevroleta znów dominował na podium – Robert Huff zdobył tytuł mistrza świata WTCC, Alain Menu wicemistrza, trzecie miejsce zajął zaś Yvan Muller. Chevrolet uzyskał również po raz kolejny mistrzowski tytuł w kategorii konstruktorów. Na początku lipca 2012 Chevrolet ogłosił wycofanie się z wyścigów WTCC. W ciągu ośmiu lat zespół wywalczył trzy podwójne tytuły mistrzowskie w kategorii konstruktorów i kierowców oraz zwyciężył w aż 68 wyścigach. Chevrolet będzie nadal obecny w globalnych sportach motorowych w innych seriach wyścigowych, w tym w wyścigach IndyCar i serii GT.

                                     

2.1. Chevrolet WTCC Modele samochodów

Chevrolet na przestrzeni lat rozwinął swoje lokalne działy na pięciu kontynentach, wkraczając na kilkaset rynków z całego świata. Szczytowym okresem był przełom XX i XXI wieku, kiedy to marka sprzedawała swoje i zapożyczone w ramach badge engineering konstrukcje w większości regionów. Druga i trzecia dekada XXI wieku to z kolei okres gwałtownej restrukutryzacji, w ramach której marka opuściła kilkanaście dużych rynków samochodowych, koncentrując się na Ameryce Północnej i Ameryce Łacińskiej, Chinach oraz Bliskim Wschodzie.

                                     

3. Chevrolet w Stanach Zjednoczonych

Stany Zjednoczone to rodzimy rynek Chevroleta, posiadając niemal identyczną ofertę modelową z sąsiednią Kanadą. Pozostaje on krajem gdzie marka jest najdłużej obecna w nieprzerwanej formie od czasu założenia w 1911 roku. W 2011 roku marka świętowała stulecie sprzedaży samochodów w Stanach Zjednoczonych. Na przestrzeni lat amerykańska oferta Chevroleta ulegała fazowym zmianom - w pierwszej połowie XX wieku oferta modelowa składała się z automobili i półotwartych samochodów o typowej dla przedwojennej motoryzacji budowie, następnie ewoluowała w latach 50. i 60. w kierunku dużych samochodów osobowych oraz pickupów. W latach 70. samochody przyjęły bardziej zwarte, kaniaste kształty, a pod koniec lat 80. amerykański oddział Chevroleta po raz pierwszy zaczął poszerzać lokalne portfolio o modele powstałe w ramach badge engineering - jak model Nova zbudowany we współpracy z Toyotą. Na przełomie lat 90. i 00. XXI wieku, ofertę marki poszerzyły modele importowane z Korei Południowej w ramach współpracy z ówczesnym GM-Daewoo, a także z Japonii w ramach sojuszu z Suzuki.

Przełomowym momentem okazał się listopad 2018 roku, kiedy to Mary Barra, prezeska General Motors, ogłosiła decyzję o stopniowym wycofywaniu samochodów osobowych z północnoamerykańskiej oferty marki na rzecz zwiększenia obecności SUV-ów i crossoverów. Decyzję tę motywowano spadającym popytem i zmianami upodobań amerykańskich konsumentów. Decyzja ta była kolejną tego typu, jaką pół roku wcześniej ogłosił amerykański oddział Forda i wywołała kontrowersje. W 2019 roku Chevrolet opuścił po raz pierwszy w historii segment samochodów kompaktowych kończąc w lutym 2019 roku produkcję modelu Volt, w czerwcu - Cruze. Za to w lutym 2020 roku z taśm w Hamtramck zjechała ostatnia sztuka obecnego na rynku ponad 50 lat modelu Impala.                                     

3.1. Chevrolet w Stanach Zjednoczonych SUV-y i crossovery

 • Tahoe
 • TrailBlazer
 • Trax
 • Blazer
 • Suburban
 • Traverse
 • Equinox
                                     

4. Chevrolet w Europie

Aż do lat 90. XX wieku Chevrolet nie był zainteresowany rynkiem europejskim, gdyż dostęp do tego regionu zapewniały należące wówczas do General Motors marki Opel i Vauxhall. Polityka ta uległa zmianie w 1997 roku, kiedy to marka podjęła decyzję o sprzedawaniu modelu Pontiac Trans Sport jako Chevrolet Trans Sport na wybranych rynkach Europy Zachodniej. W 1999 roku importowano do m.in. Francji, Belgii i Szwajcarii także model Oldsmobile Alero jako Chevrolet Alero.

W 2004 roku z powodu bankructwa koreańskiej marki Daewoo, General Motors podjęło decyzję o przemianowaniu całej dotychczasowej oferty firmy na Chevrolety. Tym samym, marka ta po raz pierwszy w historii otworzyła oficjalne, ogólnoeuropejskie przedstawicielstwo. Chevrolet był pozycjonowany jako tańsza alternatywa dla Opla Vauxhalla w Wielkiej Brytanii. W kolejnych latach Chevrolet sprzedawał w Europie kolejne generacje konstrukcji opracowanych przez biuro w Korei Południowej. Jednakże, w 2005 i 2008 roku ofertę wzbogacono o modele pochodzące z północnoamerykańskiej gamy - Corvette i HHR, które dostępne były w wybranych krajach w małoseryjnej produkcji. Z kolei w 2010 i 2012 roku do regularnej sprzedaży trafiły kolejne modele opracowane w Ameryce Północnej - Chevrolet Camaro i Malibu.

W grudniu 2013 roku, bez wcześniejszych zapowiedzi, General Motors ogłosiło likwidację europejskiego oddziału Chevroleta i całkowite wycofanie tej marki z regionu, z wyjątkiem Rosji i Ukrainy. Argumentem było wytwarzanie zbyt dużej wewnętrznej konkurencji dla Opla. Początkowo Chevrolet miał wygasić swoją sieć dealerską do końca 2015 roku, jednak proces ten przeprowadzono już w połowie 2014 roku. Niezależnie od tej decyzji, w wybranych krajach europejskich oferowano przez niezależnych dealerów modele Camaro i Corvette, jednak i te modele zniknęły z rynku pod koniec 2019 roku, oznaczając całkowite wycofanie Chevroleta ze sprzedaży w Europie.

                                     

4.1. Chevrolet w Europie Historyczne

 • Aveo 2004 – 2014
 • Epica 2006 – 2011
 • Trax 2012 – 2014
 • Evanda 2004 – 2006
 • Corvette 2005 – 2019
 • Spark 2005 – 2014
 • Cruze 2009 – 2014
 • Alero 1999 – 2001
 • Lacetti 2004 – 2009
 • Trans Sport 1997 – 2004
 • Malibu 2012 – 2014
 • Captiva 2006 – 2014
 • Camaro 2008 – 2019
 • Orlando 2011 – 2014
 • Rezzo 2004 – 2008
 • HHR 2009 – 2010
 • Volt 2010 – 2014
                                     

5. Chevrolet w Chinach

General Motors rozpoczęło oficjalną działalność w Chinach w 1997 roku, tworząc spółkę GM Shanghai. W pierwszej kolejności na rynek trafiła marka Buick, a Chevrolet otworzył oficjalne chińskie przedstawicielstwo 7 lat później, w 2004 roku. Od tego czasu oferta marki była systematycznie rozbudowywana o kolejne konstrukcje, najpierw opracowane przez południowokoreański oddział GM i produkowane w większości w Chinach. Od drugiej dekady XXI wieku lokalne portfolio było stopniowo poszerzane przez modele zbudowane specjalnie z myślą o Chinach, uzupełniając je o modele importowane ze Stanów Zjednoczonych.

Historyczne

 • Epica 2005 – 2014
 • Trax 2013 – 2019
 • Lumina APV 1990 – 1997
 • Malibu 2013 – 2019
 • Lova 2002 – 2019
 • Lova RV 2016 – 2019
 • Spark 2009 – 2015
 • Corsica 1990 – 1996
                                     

6.1. Chevrolet w Ameryce Łacińskiej Meksyk

Meksykańska oferta Chevroleta w istotnym stopniu odróżnia się od tej na pozostałych dużych rynkach Ameryki Północnej. Na przestrzeni lat tworzyły ją dwie części składowe - duże modele identyczne do oferty w Stanach Zjednoczonych oraz mniejsze pojazdy osobowe, głównie z importu. W przeszłości ofertę uzupełniały pojazdy Opla, które ze znaczkiem Chevroleta importowano z Brazylii i Argentyny, następnie wyparły je konstrukcje koreańskie, a w drugiej połowie drugiej dekady XXI wieku pojawiły się także konstrukcje importowane z Chin.

                                     

6.2. Chevrolet w Ameryce Łacińskiej Historyczne

 • Volt 2010 – 2019
 • Chevy 1996 – 2012
 • Corsa 2002 – 2008
 • Vectra 1993 – 2008
 • Grand Vitara 1998 – 2005
 • Epica 2007 – 2008
 • Optra 2006 – 2009
 • HHR 2006 – 2009
 • Avalanche 2001 – 2013
 • Astra 2001 – 2008
 • Uplander 2004 – 2008
                                     

6.3. Chevrolet w Ameryce Łacińskiej Brazylia

Brazylijski oddział Chevroleta, wraz z pokrewnym ulokowanym w sąsiedniej Argentynie, jest trzecim najdłużej istniejącym tuż po kolumbijskim i amerykańskim - marka rozpozęła tutaj działalność pod koniec lat 60. XX wieku. W początkowych latach tutejsze portfolio Chevroleta tworzyły modele importowane ze Stanów Zjednoczonych, a następnie konstrukcje opracowywane lokalnie przez brazylijskie biuro konstrukcyjne. W latach 90. ofertę Chevroleta w Brazylii i Argentynie zaczęły poszerzać modele zapożyczone z europejskiej oferty Opla, które przeważały w niej aż do drugiej dekady XXI wieku. W ich miejsce od 2010 roku zaczęto systematycznie wprowadzać koreańskie modele. Nie porzucono też prac nad lokalnymi modelami - najnowszym z nich jest model Onix z 2012 roku, przemianowany później na Joy Plus.

                                     

6.4. Chevrolet w Ameryce Łacińskiej Historyczne

 • Trafic 1997 – 2000
 • Classic 2000 – 2015
 • Zafira 2001 – 2012
 • Omega 1992 – 2011
 • Gemini 1985 – 1990
 • Blazer 1997 – 2012
 • Veranerio 1972 – 1978
 • Vectra GT 1992 – 2011
 • D-20 1985 – 1996
 • Corsa 1994 – 2016
 • Astra 1991 – 2011
 • Kadett 1993 – 1998
 • Opala 1985 – 1996
 • Frontera 1989 – 2004
 • Vectra 1993 – 2002
 • Meriva 2003 – 2012
 • Calibra 1989 – 1997
 • Chevette 1973 – 1994
 • Agile 2009 – 2016
 • Celta 2000 – 2015
 • Meriva 1994 – 2001
 • Ipanema 1993 – 1996
                                     

6.5. Chevrolet w Ameryce Łacińskiej Kolumbia

Chevrolet otworzył swój kolumbijski oddział w 1956 roku. W stosunku do innych rynków Ameryki Południowej, Kolumbia zachowała na przestrzeni lat największą autonomię, mając w ofercie dużo modeli nieoferowanych gdzie indziej ze znaczkiem Chevroleta. Przez większą część drugiej połowy XX wieku importowano najpierw modele z Ameryki Północnej, a w latach 90. zaczęły przeważać modele wywodzące się z oferty Suzuki. Ich dominacja trwała do przełomu pierwszej i drugiej dekady XXI wieku, kiedy to Chevrolety z japońskim rodowodem zaczęły wypierać modele opracowane w Korei Południowej, a później - także chińskiej.

                                     

6.6. Chevrolet w Ameryce Łacińskiej Historyczne

 • Spark 2005 – 2010
 • Vivant 2004 – 2008
 • Swift 1991 – 2004
 • Aveo 2004 – 2011
 • Samurai 1981 – 1998
 • Jimny 2002 – 2006
 • Vitara 1988 – 1998
 • Alto 1999 – 2003
 • Captiva Sport 2006 – 2015
 • Optra 2004 – 2013
 • Sail 2011 – 2018
 • Corsa 2004 – 2008
 • Sprint 1986 – 2004
 • Esteem 1995 – 2004
                                     

7. Chevrolet w Azji

Historyczne

 • Cruze 2011 – 2019
 • Aveo 2011 – 2019
 • Captiva 2011 – 2018
 • Orlando 2011 – 2018

Historyczne

 • D-Max 2004 – 2012
 • Lumina Coupe 2001 – 2006
 • Caprice 2000 – 2017
 • Lumina 1998 – 2011
 • Captiva 2006 – 2018

Historyzne

 • MW 2001 – 2010
 • Cruze 2001 – 2008
 • TrailBlazer 2001 – 2008

Historyczne

 • Lacetti 2003 – 2011
 • Damas 2008 – 2020
 • Orlando 2014 – 2018
 • Epica 2008 – 2011
 • Tacuma 2008 – 2009
 • Labo 2008 – 2020
 • Captiva 2008 – 2018
 • Nexia 2008 – 2016
                                     

7.1. Chevrolet w Azji Korea Południowa

Po tym, jak w 2004 roku w ramach upadłości marki Daewoo, zarządzające nią General Motors postanowiło przemianować jej modele w Europie na Chevrolety. Na rodzimym, południowokoreańskim rynku jednak marka Daewoo dalej była obecna, oferując konstrukcje znane na innych rynkach jako Chevrolet i Holden aż do stycznia 2011 roku. Wówczas także i w Korei Południowej zdecydowano się przemianować modele Daewoo na Chevrolety. Od tego czasu lokalna oferta marki jest tworzona przez konstrukcje tutejszej i północnomamerykańskiej konstrukcji.

                                     

7.2. Chevrolet w Azji Historyczne

 • Cruze 2011 – 2019
 • Aveo 2011 – 2019
 • Captiva 2011 – 2018
 • Orlando 2011 – 2018
                                     

7.3. Chevrolet w Azji Indie

W ramach ekspansji rynkowej zaplanowanej na pierwsze lata XXI wieku, w 2003 roku General Motors podjęło decyzję o wprowadzeniu Chevroleta do sprzedaży w Indiach. Sprzedaż rozpoczęto nietypowo, od konstrukcji zapożyczonej od Subaru, a w kolejnych latach były to już modele w większości konstrukcji koreańskiej. Pierwszym i jedynym modelem opracowanym specjalnie z myślą o lokalnym rynku był model Tavera, który produkowano najdłużej - bo ponad 13 lat. W 2017 roku General Motors podjęło decyzję o wycofaniu Chevroleta z Indii z powodu wdrożenia planu oszczędnościowego.

                                     

7.4. Chevrolet w Azji Historyczne

 • Forester 2003 – 2005
 • Enjoy 2013 – 2017
 • Captiva 2006 – 2017
 • Spark 2005 – 2017
 • Sail 2011 – 2017
 • Tavera 2004 – 2017
 • Beat 2009 – 2017
 • Cruze 2009 – 2017
 • SRV 2004 – 2007
 • Optra 2004 – 2013
 • Aveo U-VA 1998 – 2011
                                     

7.5. Chevrolet w Azji Arabia Saudyjska

Chevrolet zaczął rozwijać swoją obecność w krajach Bliskiego Wschodu w latach 90., w większości zapożyczając modele z lokalnej, północnoamerykańskiej oferty. Na przełomie XX i XXI wieku ofertę marki poszerzyły modele opracowane przez australijskiego Holdena, które współtworzyły ofertę marki do 2011 roku. Od tego czasu, oferta Chevroleta jest identyczna z tą z innych rynków światowych - głównie Ameryki Północnej i Łacińskiej.

                                     

7.6. Chevrolet w Azji Historyczne

 • D-Max 2004 – 2012
 • Lumina Coupe 2001 – 2006
 • Caprice 2000 – 2017
 • Lumina 1998 – 2011
 • Captiva 2006 – 2018
                                     

7.7. Chevrolet w Azji Historyzne

 • MW 2001 – 2010
 • Cruze 2001 – 2008
 • TrailBlazer 2001 – 2008
                                     

7.8. Chevrolet w Azji Uzbekistan

W 2008 roku w ramach przekształcenia uzbeckiej spółki UzDaewoo Auto w General Motors Uzbekistan, produkowane tutaj modele Daewoo zostały przemianowane na Chevrolety. Zmiana marki objęła także stare modele Nexia i Damas, które produkowano odpowiednio aż do 2016 i 2020 roku. Obecnie marka zajmuje się wytwarzaniem modelu Tracker.

                                     

7.9. Chevrolet w Azji Historyczne

 • Lacetti 2003 – 2011
 • Damas 2008 – 2020
 • Orlando 2014 – 2018
 • Epica 2008 – 2011
 • Tacuma 2008 – 2009
 • Labo 2008 – 2020
 • Captiva 2008 – 2018
 • Nexia 2008 – 2016
                                     

8.1. Chevrolet w Afryce Południowa Afryka

Historia Chevroleta w Republice Południowej Afryki sięga lat 60. XX wieku, kiedy to marka rozpoczęła działalność w tym kraju importując modele z rynku Ameryki Północnej. Później wzbogaciły je także modele Vauxhalla importowane z Europy, a z czasem także konstrukcji Holdena z Australii.

Na początku XXI wieku południowoafrykańskie portfolio Chevroleta analogicznie do innych rynków poszrzyły modele opracowane w Korei Południowej. W 2017 roku General Motors ogłosiło wyofanie się z RPA po pół wieku obecności w ramach planu oszczędnościowego.

                                     

8.2. Chevrolet w Afryce Historyczne

 • TrailBlazer 2012 – 2017
 • Spark 2009 – 2017
 • Aveo 2004 – 2011
 • Lumina Coupe 2001 – 2006
 • Sonic 2011 – 2017
 • Lumina 1998 – 2011
 • Cruze 2009 – 2017
 • Utility 2011 – 2017
 • Captiva 2006 – 2017
 • Kommando 1964 – 1984
 • Firenza 1970 – 1975
 • Spark Lite 2005 – 2017
 • Orlando 2011 – 2011
 • Lumina Ute 2008 – 2011
                                     

8.3. Chevrolet w Afryce Egipt

Chevrolet wkroczył na rynek egipski na przełomie lat 90. XX wieku i początku XXI wieku, wprowadzając do oferty tanie samochody osobowe. Filarem oferty stała się zmodernizowana odmiana Daewoo Lanosa oferowana pod marką Chevroleta, a w 2012 roku zastąpił go inny model - unikalny dla regionu Afryki Północnej nowy Chevrolet Optra, będący lokalną odmianą chińskiego Baojuna 630.

                                     

9. Chevrolet w Rosji

Chevrolet rozpoczął oficjalną działalność w Rosji w 2001 roku, tworząc spółkę GM-AvtoVAZ, która miała na celu produkcję małego samochodu terenowego Chevrolet Niva powstałego we współpracy z Ładą. W kolejnych latach General Motors sukcesywnie poszerzało ofertę o różne modele nieznane z innych rynków Europy, jak SUV-a Blazer po mozdernizacji pierwotnie obejmującej tylko rynek Brazylii i Chin, a także sedana Viva będącego rosyjską wersją europejskiego Opla Astry. Z czasem ofertę poszerzono o modele opracowane przez południowokoreański oddział GM, a także uzupełniono o modele amerykańskie takie jak Tahoe.

W 2015 roku, pomimo faktu, że Rosja to jeden z największych rynków Chevroleta, Genral Motors podjęło decyzję o wycofaniu się z tego kraju z powodu rosnących kosztów prowadzenia działalności w tym kraju.

Od momentu wycofania Chevroleta z Rosji, marka wciąż oferuje jedynie trzy modele importowane ze Stanów Zjednoczonych tylko dla klientów flotowych i firm w niskonakładowej sprzedaży.

                                     

9.1. Chevrolet w Rosji Historyczne

 • Viva 2004 – 2008
 • Lanos 1998 – 2012
 • Niva 1998 – 2020
 • Aveo 2004 – 2015
 • Cruze 2009 – 2015
 • Captiva 2006 – 2015
 • Epica 2006 – 2011
 • Nexia 2008 – 2015
 • Cobalt 2011 – 2015
 • Lacetti 2004 – 2009
 • Orlando 2011 – 2015
                                     

10. Chevrolet w Australii

Po ogłoszeniu w połowie lutego 2020 roku przez General Motors decyzji o likwidacji australijskiej marki Holden, marka nie podjęła jednak decyzji o całkowitym zamknięciu lokalnego oddziału. Lukę po wycofywanym ze sprzedaży Holdenie mają zapewnić wyselekcjonowane modele Chevroleta importowane ze Stanów Zjednoczonych. W marcu 2020 roku potwierdzono, że będzie to pickup Silverado oraz sportowe modele Camaro i Corvette.

Użytkownicy również szukali:

chevrolet modele, chevrolet orlando,

...
...
...