Poprzednia

Citroën C6 - citroën. Citroen C6 – samochód osobowy klasy wyższej średniej produkowany pod francuską marką Citroen w latach 2005–2012. Od 2016 roku produkowa ..
                                     

Citroën C6

Citroen C6 – samochód osobowy klasy wyższej średniej produkowany pod francuską marką Citroen w latach 2005–2012. Od 2016 roku produkowany jest nowy model o tej nazwie na rynek chiński.

                                     

1. Pierwsza generacja

Citroen C6 I został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany w 2005 roku.

Model C6 zastąpił produkowany w latach 1989 - 2000 model XM. Auto wyposażone zostało w zawieszenie hydropneumatyczne Hydractive 3+, jednak podobnie jak w modelu C5 jest to układ trzeciej generacji. Posiada on 16 stopni tłumienia z trzema trybami pracy.

Stylistycznie pojazd bazuje na zaprezentowanym w 1999 roku samochodzie koncepcyjnym C6 Lignage. Zaprojektowano je jako alternatywę dla klasycznie stylizowanych limuzyn typu Audi A6 czy Mercedesa klasy E. Za projekt nadwozia odpowiada Jean-Pierre Ploué. Podobnie jak u jednego z poprzedników Citroena CX zastosowano wklęsłą tylną szybę. Ma to zapobiegać jej nadmiernemu brudzeniu się, a dzięki odpowiedniej aerodynamice pozwoliło to na nie montowanie tylnej wycieraczki.

Produkcja pojazdu zakończona została 19 grudnia 2012 roku po wyprodukowaniu 23 384 egzemplarzy.

                                     

1.1. Pierwsza generacja Ciekawostki

  • Kilka egzemplarzy pojazdu uzupełniło flotę limuzyn Pałacu Elizejskiego. Jacques Chirac i Nicolas Sarkozy wybrali auto oficjalnym pojazdem Prezydenta Francji.
                                     

2. Druga generacja

Citroen C6 II został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Pekinie w 2016 roku.

Samochód został zbudowany we współpracy z chińską firmą Dongfeng Motors na bazie modułowej płyty podłogowej PSA EMP2, która wykorzystana została m.in. do budowy modelu Dongfeng Fengshen A9. Auto zbudowane zostało z myślą o chińskim rynku motoryzacyjnym.

Silniki

Z uwagi na wysokie podatki nakładane w Chinach na dużej pojemności silnika, auto wyposażone zostało w czterocylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 1.8 l i mocy maksymalnej 204 KM i 280 Nm maksymalnego momentu.

Wyposażenie

Samochód wyposażony może być m.in. w pełni LEDowe przednie reflektory oraz elektroniczny zestaw wskaźników.