Poprzednia

Chevrolet Lacetti - chevrolet. Chevrolet Lacetti – samochód klasy kompakt produkowany od 2003 roku przez GM Daewoo. Na początku produkcji w pojazd ten sprzed ..
Chevrolet Lacetti
                                     

Chevrolet Lacetti

Chevrolet Lacetti – samochód klasy kompakt produkowany od 2003 roku przez GM Daewoo. Na początku produkcji w pojazd ten sprzedawano jako Daewoo Lacetti i Daewoo Nubira, ale w związku z bankructwem producenta i utworzeniem spółki z General Motors w większości krajów świata zaczęto oferować te samochody pod innymi wieloma nazwami i markami, w Europie przykładowo model występował pod nazwą Chevrolet Lacetti.

W lecie 2003 r. jako pierwszego na rynek wprowadzono hatchbacka. Lekko zmodyfikowana wersja zadebiutowała w 2006 r.

Hatchbacka zaprojektował włoski stylista Giorgetto Giugiaro, a sedana i kombi studio stylistyczne Pininfarina.

                                     

1. Nazwy

Pod oryginalną nazwą - Daewoo Lacetti - samochód był sprzedawany w Korei i nielicznych państwach, w których zachowano markę Daewoo. Pod nazwami:

 • Chevrolet SRV hatchback, Chevrolet Optra sedan i Chevrolet Optra Magnum w Indiach i Pakistanie,
 • Chevrolet Lacetti hatchback i Chevrolet Nubira sedan i kombi w Europie Zachodniej bez Wysp Brytyjskich i Skandynawii bez Islandii,
 • Holden Viva w Australii i Nowej Zelandii,
 • Buick Excelle w Chinach i na Tajwanie,
 • Chevrolet Optra sedan i Chevrolet Estate kombi w Indonezji,
 • Daewoo Gentra 2013-2015 i Ravon Gentra od 2015 roku do teraz w Uzbekistanie i w krajach WNP.
 • Chevrolet Lacetti oferuje się go w Europie Środkowo-Wschodniej, Europie Wschodniej, Turcji, na Cyprze, Malcie i na Wyspach Brytyjskich,
 • Suzuki Reno hatchback i Suzuki Forenza sedan i kombi w USA i na Portoryko.
 • Chevrolet Optra w Ameryce Łacińskiej, Azji Południowo-Wschodniej bez Indonezji, Japonii, Kanadzie, RPA, na Bliskim Wschodzie, Guam i na Marianach Północnych,
                                     

2. Europa

W Europie Zachodniej od 2003 r. sprzedawano hatchbacka Daewoo Lacetti oraz sedana i kombi Daewoo Nubira. W 2004 r. przemianowano te samochody na Chevroleta Lacetti i Chevroleta Nubirę.

W przypadku sedana i kombi w niektórych krajach pozostano przy nazwie Nubira, lecz - podobnie jak w Korei - oferuje się je również razem z hatchbackiem jako Lacetti.

Jako źródła napędu oferuje się silniki benzynowe:

 • 1.4 l E-TEC II R4 o mocy 95 KM i 131 Nm,
 • 1.8 l E-TEC II R4 o mocy 122 KM i 169 Nm.
 • 1.6 l E-TEC II R4 o mocy 109 KM i 150 Nm,

Od początku 2007 r. w sprzedaży jest też diesel:

 • 2.0 l VM Motori R4 o mocy 121 Km i 280 Nm.
                                     

2.1. Europa World Touring Car Championship

Od 2005 r. europejski Lacetti/Nubira sedan jest wykorzystywany w wyścigach World Touring Car Championship WTCC. Na wiosnę tego samego roku Chevrolet zaprezentował dostosowany do zwykłego ruchu ulicznego samochód koncepcyjny Lacetii/Nubira WTCC R+ bazujący na rajdowej wersji. Jest on wyposażony w 1.8-litrowy silnik znany ze standardowych modeli, lecz z mocą zwiększoną do 172 KM dzięki turbosprężarce.

                                     

2.2. Europa Top Gear

W programie motoryzacyjnym Top Gear, od wiosny 2006 r. do 27 czerwca 2010 roku sezony 8 do 14, niebieski Lacetti sedan kosztujący 10000 funtów i przedstawiony przez Hammonda jako model 1.8l 119KM o prędkości maksymalnej 193 km/h, był samochodem używanym w części programu nazwanej Gwiazda w samochodzie za rozsądną cenę. Zastąpił w tej roli Suzuki Lianę. W Lacetti wystąpiło 57 gwiazd programu, a najlepszy czas na Torze Testowym Top Gear osiągnął Jay Kay z czasem 1:45.83. Samochód został zniszczony 28 marca 2010 roku, w wyniku pozostawienia go przez Richarda Hammonda w obszarze wyburzeniowym kominów cementowni Lafarge Cements Northfleet Works, co zostało pokazane w pierwszym epizodzie 15 sezonu programu. Bezpośrednio po emisji tego reportażu, Jeremy Clarkson zaprezentował nowy samochód za rozsądną cenę, którym została Kia Cee’d.

                                     

3. USA i Kanada

Niektóre samochody GM Daewoo sprzedawane są w Stanach i Kanadzie pod marką Suzuki. W przypadku Lacetti zmianę marki zastosowano tylko w USA, w Kanadzie oferuje się go pod często stosowaną na świecie nazwą Optra.

Jako Suzuki Forenza sprzedaje się sedana i kombi, a jako Suzuki Reno - hatchbacka. Nie różnią się one szczególnie od oryginałów.

                                     

4. Australia i Nowa Zelandia

Daewoo Lacetti było oferowane w Australii i Nowej Zelandii w latach 2003/2004. Po upadku Daewoo samochód zaczęto sprzedawać jako Holden Viva. Plasuje się on w palecie Holdena poniżej Astry, dla której jest tańszą alternatywą.

                                     

5. Indie i Pakistan

W Indiach produkowane są trzy pochodne Lacetti - sedan Optra, hatchback SRV oraz od 2007 Optra Magnum - sedan ze zmodyfikowanym nadwoziem i 2.0-litrowym silnikiem Diesla. Przeznaczone są one na lokalny i pakistański rynek.

Używany w Optrze i SRV 1.6-litrowy silnik napędza również pojazd o nazwie Formula Rolon. Wykorzystywany jest on do serii wyścigów podobnych do Formuły 1.